Ezen az oldalon a római katonai egységekkel ismerkedhetnek meg a kedves látogatók .
Paraszt.
Harcértéke csekély, morálja alacsony.
Minddössze egy késsel vagy egy rövid karddal van felfegyverezve. Igen elkeseredett lehet az a tábornok, aki ilyen embereket állítt ki hivatásos egységekkel szemben.
Városi őr.
Harcértéke kicsi, morálja csekély.
Sorozott katona, elsősorban a városok rendfennttartásáért felel. Nagy pajzzsal és dárdával van felszerelkezve. Hivatásos katonák ellen esélytelen.
Hastati.
Harcértéke nagy ,morálja jó, képes utászkodni.
Véleményem szerint az első komolyabb gyalogos harci egység. A későbbi légiósok első generációs elődje. A kezdeti időkben a kevésbbé vagyonos polgárok közűl kerűltek ki. Nagy pajzzsal, rövid karddal és 3 hajítódárdával rendelkeztek. Sisakot, tunikát, könnyű vállvértet és bőr lábszárvédőt viseltek. Roham előtt, vagy védekezéskor, dárdáikat az ellenségre zúdították, majd tömör fallá összeállva támadtak, avagy védekeztek.
Más egységekkel kombinálva nagyon halálos első vonalbéli katona.
Princips.
Harcértéke magas, morálja jó, képes utászkodni.
Azaz a nehézgyalogság első képviselője. Második vonalbéli katona. 5 éves Hastati szolgálat után léphettek a római polgárok a soraikba. A fegyverzet ugyanaz, mint az előzőnél, ámde a védelem változott. Nagy pajzsot, sisakot és a testet térdig beborító könnyű vértet viseltek, fém lábszárvédővel rendelkeztek.
Triarri.
Elit katona. Bónusz lovassággal szemben.
A harmadik vonal. Nehézgyalogos, amely hosszú lándzsával, nagy pajzzsal és rövid karddal rendelkezett. Tetőtől talpig a legjobb anyagból készűlt vértezet boríttotta. Egy Principes csak 5 éves szolgálat után kerűlt a soraikba. Rendkívűl fegyelmezett, veterán egység. Előreszegezett lándzsával rohamoz, közelharcban esetenként kardot használ. Erőteljes rohamuk csatadöntő szereppel bírhat.
Könnyű auxillás.
Közpes távolsági egység. Könnyű hajító dárdákkal, kis kerek pajzzsal és kis karddal rendelkezik. Mind támadásban, mind védekezésben használható, nehezebb egységek védelmében. Dárdazáport zúdít ellenfeleire. Előnye a gyorsaság, hátránya a lovasság ellen védtelen.
Reformok előtti és utáni megjelenésük.
Pretorian Cohort.
I.e. 107 után a Triarri utódja veterán katonákból állt, a császár testőrségét alkották. Jó anyagból készült vértet, nagy pajzsok, rövid kardot, u.n. gladiust és három hajító dárdával rendelkezett. Mint védelemben, mint támadásban kiváló egység. Harcértéke remek, morálja kiválló. Utolsó emberig harcoló egység.
Equites.
Könnyű lovasság. Elsősorban az előcsatározók elkergetésére használatos. Nagyobb tömegben képes oldaról, vagy hátulról lecsapni a nehezebb egységekre is. Képes ékalakzatra. Hátránya, nehéz lovasság ellen nem képes hatékonyan fellépni.
Reformok előtti és utáni megjelenésük.
Légionárius lovasság.
Páncélozott lovasság, mely tömör fallá összeolvadva hosszú lándzsával rohamoz. Ha közelharca kényszerül, hosszú kardot használ. Képes ékalakzatra, nehezebb gyalogsági egységek védelmi falát áttörni. Lándzsás egységekkel szemben nem alkalmazható.
Pretorianus lovasság.
Erősen páncélozott lovas. A támadási módszerei hasonlóak, mint a légionárius lovasságé. Képes ékalakzatra.